
O masażu
Masaż oparty na słowiańskiej medycynie ludowej, w którym oddziałuje się na wszystkie narządy jamy brzusznej poprzez uciskanie.
Obecnie coraz częściej mówi się o tym, jak stres wpływa na narządy jamy brzusznej, m.in. ze względu na to, że stan emocjonalny uruchamia obronne mechanizmy trzewne. Nadmiar wydzielanej adrenaliny skutkuje również nadmiernym wydzielaniem kwasów trawiennych, co z kolei uwrażliwia błonę śluzową żołądka, a w konsekwencji odczuwa się pieczenie i ścisk w nadbrzuszu. Nadmierne napięcie emocjonalne może również zaburzać funkcjonowanie jelit, skutkując zaparciami lub biegunkami.Osoby, które od dzieciństwa po dorosłość odczuwają czynnościowe bóle brzucha w wieku dorosłym są bardziej narażone na schorzenia psychiatryczne oraz inne przewlekłe dolegliwości somatyczne, takie jak bóle głowy, pleców czy zaburzenia miesiączkowania*.
Starosłowiański Masaż Brzucha jest odpowiedzią na takie emocjonalne napięcia- korzystając z masażu otrzymasz również mapkę brzucha do dalszej pracy własnej.
Wskazania do masażu:
- nadmierne napięcie zarówno w górnym, jak i dolnym piętrze brzucha- stres- zaburzenia czynnościowe narządów jamy brzusznej
Przeciwwskazania:
- nowotwory
- ciąża
- menstruacja(przeciwwskazanie względne)
- gorączka
- krwotoki wewnętrzne
- przepuklina
- urazy mechaniczne
- żółtaczka
- zablokowane drogi pęcherzyka żółciowego
- ostre stany zapalne
- marskość wątroby
- pasożyty
- cukrzyca
- choroba Leśniewskiego-Crohna
- krwawienia z odbytu
- biegunka
- ostre zapalenia nerek, wrodzone zaburzenia nerek
- stany zapalne w drogach moczowych
Z problemami psychosomatycznymi warto zgłosić się do specjalisty z obszaru psychologii/psychiatrii.
*na podstawie artykułów naukowych dostępnych na Google Scholar