Ciepłolecznictwo, czyli o terapii ciepłem
- Paulina Ronowska
- 8 lut 2023
- 2 minut(y) czytania
Ciepłolecznictwo, termoterapia, terapia ciepłem to jak wskazuje sama nazwa, terapia z wykorzystaniem ciepła. Może mieć charakter miejscowy lub ogólny ze względu na wielkość obszaru poddanego zabiegowi.
Dostarczone ciepło rozszerza naczynia krwionośne i umożliwia zwiększenie przepływu krwi i innych płynów ustrojowych, skutkuje lepszym dotlenieniem i odżywieniem tkanek, umożliwia szybszą regenerację, poprawę metabolizmu, ma działanie przeciwbólowe. Ciepło relaksuje, koi, wycisza układ nerwowy.
Ciepło rozluźnia mięśnie, usprawnia usuwanie metabolitów powstających w trakcie pracy mięśni, ale też zwiększa zakres ruchomości stawów.
Podczas zabiegów z wykorzystaniem ciepła wielką rolę odgrywa proces termoregulacji ciała. Aby nie doprowadzić do nadmiernego przegrzania zwiększa się przemiana materii.
Jest wykorzystywane w terapii wielu chorób, schorzeń i dysfunkcji (m.in. RZS, ostrych i przewlekłych zapaleniach stawów, bólach kręgosłupa, po skręceniach, zwichnięciach, kontuzjach), ale też w celach poprawy wyglądu i elastyczności skóry, zmniejszenia stopnia cellulitu czy wspomagająco w terapii przeciwrozstępowej.
Ciepłolecznictwo może przyjmować różne formy od okładów parafinowych, przez naświetlanie lampami, gorące kąpiele czy chociażby saunę.

Domowe formy ciepłolecznictwa
Najprostszym sposobem na miejscowe ogrzanie ciała jest zastosowanie termoforu. Termofor należy napełnić gorącą wodą do 2/3 objętości i przyłożyć do problematycznego miejsca oraz okryć kocem. Termofory najczęściej stosuje się w celu złagodzenia ostrych bólów.
Gorące kąpiele – idealny sposób na poprawę jakości skóry, zmniejszenie napięć mięśniowych, ukojenie nerwów, relaksację. Może mieć charakter całościowy lub częściowy. Krótkotrwała gorąca kąpiel całego ciała pobudza, poprawia samopoczucie, poprawia odporność, hartuje ciało i łagodzi skutki stresu. Bardzo pozytywnie na ciało działają również kąpiele stóp – relaksują mięśnie, nie tylko te na stopach. Intensywne ogrzanie stóp może wpłynąć na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich narządów brzucha i miednicy, ułatwić zasypianie, ukoić nerwy. W przypadku przewlekle zimnych rąk, występowaniu miejscowych niezapalnych procesów reumatycznych, czy zmęczenia rąk warto rozważyć również gorącą kąpiel kończyn górnych.
Sprawdź również wpływ ciepła na ciało podczas masażu gorącymi kamieniami oraz masażu elektryczną bańką chińską.
Comments